Kredi Kartı ile Elektrik Faturası Ödeme – Fatura Sorgulama

Elektrik Arıza Sebepleri

09.10.2018
212
Elektrik Arıza Sebepleri

Elektrik arızaları son zamanlarda sıklıkla yaşanır oldu. Bu arızalar yüzünden günlük yaptığımız bazı işler ne yazık ki aksıyor. Evlerde kullanılan pek çok alet elektrikler çalıştığı için günlük yaşamımızı etkileyen elektrik arızlarının birden fazla sebebi var. Bu arızaların neden yaşandığını ve elektrik arıza sebeplerinden size bahsetmek istiyoruz.
Elektrik arıza sebeplerinden en önemli olanı elektrik hatlarındaki aşırı yüklenmeler. Bu yüklenmeler genelde nüfusun hızlı arttığı bölgelerde yaşanıyor. Teknik altyapının yetersizliği yüzünden kapasitenin üstünde yapılan elektrik kullanımı elektrik arızalarının yaşanmasına sebep oluyor. Bu konuda yetkililer sık sık trafoları güçlendirmek için çalışmalar yapıyorlar ama bu her zaman yeterli olmuyor ne yazık ki. Bir diğer elektrik arızası sebebi de altyapıda aynı güzergahı kullanan başka personellerin çalışmaları. Örneğin su şebekesinde yapılan bir çalışma için yeraltına inen ekipler yanlışlıkla elektrik hatlarının zarar görmesine sebep olabiliyorlar. Bu yüzden son yıllarda çalışma yapan ekiplerin tecrübeli ve deneyimli kişiler olmasına dikkat ediliyor. Bu sebepten yaşanan elektrik arızaları artık iyice azalmış durumda.
Bundan 30-40 yıl önce ülkemiz elektriğinin büyük kısmını yurt dışından ithal ederek sağladığı için ithalatçı ülke ile bir sorun yaşanması durumunda çok büyük elektrik kesintileri yaşanabiliyordu. Ancak günümüzde kendimiz için gerekli elektriği üretebiliyoruz. Yapılan barajlar ve teknolojik yatırımlar sayesinde uzun süre elektriksiz kaldığımız günler gerilerde kaldı. Ancak ana dağıtım trafolarında büyük bir sorun olduğu zaman genel elektrik kesintileri yaşanabiliyor. Geçtiğimiz aylarda Türkiye’nin 29 ilinde aynı anda elektrikler kesilmişti. Bu elektrik arızasının sebebi ülke geneline elektrik sağlayan trafolardaki bir sorundu. Ancak kırık yılda bir olabilecek bu hadise yetkililerin olaya anında müdahale etmesiyle kısa sürede çözülmüştü.
Elektrik arızlarının sık yaşanmaması için altyapı çalışmaları çok önemli. Elektrik sağlayan şirketler bu yüzden gerekli trafolarda belli aralıklarla bakım yaparlar. Bu bakımlarda tespit edilen arızalar ve olası sorunlar hemen giderilir. Bu tarz bakımlarda bazı zamanlarda geçici ve bölgesel elektrik kesintileri yaşanmasına sebep olabiliyor. Ancak bu tür durumları kesinti yapılacak bölgeler önceden belli olduğu için ve halka basın aracılığı ile duyurulduğu için elektrik arızası olarak değerlendirmemek gerekiyor.
Elektriğin hayatımızda ne kadar önemli olduğunu ancak bir elektrik arızası yaşanıp elektriksiz kaldığımız zaman anlayabiliyoruz. Elektrik arızalarının sebepleri genellikle anlattığımız gibi oluyor. Başka ve daha önemli sorunlar yüzünden de elektrik kesintileri yaşanabilir ancak bu gibi durumlar çok nadir gerçekleşiyorlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

İçerek kopyalamak yasaktır ve yasal işlem başlatılır.Elektrik Faturası Ödeme