Kredi Kartı ile Elektrik Faturası Ödeme – Fatura Sorgulama

Elektrik Cezaları Neden Arttı

09.10.2018
262
Elektrik Cezaları Neden Arttı

Son yıllarda kaçak elektrik kullanımının artmasından sonra bunu engellemek ve caydırıcı olması için kaçak elektrik kullanımı içi verilen cezalar ciddi olarak arttı. Bu konuda çıkan yeni yasalarda kaçak elektrik kullananlar hem maddi cezalar ödemek zorunda kalıyorlar hem de açılan davalarda 2 yıla kadar hapis cezası ile yargılanıyorlar.
Elektrik cezalarının bu kadar artması elbette normal bir şey. İnsanlar bazen kaçak elektrik kullanmanın da bir hırsızlık olduğunu unutuyorlar ve elektrik sayaçlarında oynama yaparak bedelini ödemeden elektrik kullanmaya çalışıyorlar. Bu konuda sıkça denetimler yapılıyor ve kaçak kullanım yapılanlar bu cezalar ile yüz yüze kalıyorlar. Kaçak elektrik kullanıyorsanız yakalandığınız takdirde en iyi ihtimalle yüklü bir para cezası ile karşı kaşıya kalacağınızı unutmayın.
Kaçak elektrik kullanımı sadece hanelerde görülmüyor. Büyük işletme sahipleri tutarı 100 binlerce TL yi bulan elektrik faturalarından kurtulmak için sayaç kontrolü kullanan yetkililere rüşvet vererek yanlış sayaç okunmasını sağlıyorlar ve ödemeleri gerekenden çok daha az faturalar ödüyorlar. Ancak bu durum yakalananlara verilen yüksek elektrik cezaları sayesinde oldukça azalmış durumda. Artık kaçak elektrik kullanan birisi yakalanma ihtimalini göz önünde bulundurunca iki kere düşünmek zorunda kalıyor.
Elektriği kaçak ve usulsüz kullanmanın şartları kanun maddelerinde ayrıntılı olarak anlatılmış durumda. Usulsüz e kaçak elektrik kullanımını belirten durumlar şunlar:
-Kullanıcı adına yapılmayan sözleşmeler ile elektrik tüketimi yapmak
*Mevcut olunan abone grubu ve şartları dışında elektrik kullanımı
-Mühürü olmayan elektrik sayaçlarını kullanarak elektrik tüketimi yapmak
-Kesilen elektriğin dağıtımcı firmanın onayı olmadan açılması. Yükümlülükler yerine getirilmiş olsa bile elektrik kullanımına tekrar başlamak için dağıtıcı firmanın onayı gerekiyor.
-Cihaz ile ölçüm yapıldıktan sonra üçüncü şahıslara elektrik sağlamak
Yukarıdaki maddelerden birini yapan kişiler veya firmalar tespit edildiğinde ihbarname gönderilip gereken cezaları ödemeleri isteniyor. Eğer cezalar ödenmeyip usulsüz kullanımlar devam ederse kişiler veya firmalar hakkında hukuki işlemler başlatılıyor. Elektrik cezalarının artması caydırıcı olduğu için kaçak kullanımda önemli bir azalma görülüyor. Her ne şartla olursa olsun kaçak elektrik kullanmanın bir hırsızlık olduğunu yazımızın sonunda bir kez daha hatırlatmak isteriz. Yoldaki birinin cebinden cüzdanını çalmak ne kadar hırsızlıksa kaçak elektrik kullanımı da aynıdır ve kanunlarda ciddi olarak suç teşkil eden bir davranış olarak değerlendirilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

İçerek kopyalamak yasaktır ve yasal işlem başlatılır.Elektrik Faturası Ödeme