Kredi Kartı ile Elektrik Faturası Ödeme – Fatura Sorgulama

Elektrik Fatura Cezalarını Taksitlendirme

06.10.2018
256
Elektrik Fatura Cezalarını Taksitlendirme

2014 Eylül ayında çıkan ve Resmi Gazete yayımlandıktan sonra yürürlüğe giren yasa ile artık vergi borçları ve faturalar yeniden yapılandırılabilir hale geldi. Yapılandırma alan borçlar arasında elektrik borçları da bulunuyor. Peki, elektrik faturalarına ceza taksitlendirme işlemi nasıl gerçekleştiriliyor?

2014’ün Eylül ayında yürürlüğe giren 6552 sayılı yasa ile bazı vergi ve fatura borçları üzerine vatandaşlara yapılandırma hakki sunuluyor. Bu yapılandırma sürecinden elektrik cezaları ve gecikmiş faturalar da etkileniyor. Peki, geçmiş borçlar ve elektrik faturasında ceza taksitlendirme işlemleri için hangi adımları izlemek gerekiyor.

Geçmiş dönem borçları yüzünden ceza gelen abonelerin, ilgili kuruma dilekçe yazarak öncelikle ceza affından yararlanma talebinde bulunmaları gerekiyor. Bunun ardından ceza gelen faturaları nakit ve taksitli olarak ödeme imkanı abonelere sunuluyor.

Cezanın affından sonra kişi borcu nakit olarak tek seferde ödemek istiyor ise ilgili cezaları son ödeme tarihi gelmeden önce ilk taksisi ödüyor gibi bütün borcu ödemesi gerekiyor.

Peki, elektrik faturası yüzünden ceza yiyen aboneler bu cezanın affından sonra cezayı taksitli olarak nasıl ödüyor?

2014 yılında gelen yasa doğrultusunda borcunu ya da cezasını taksit ile ödemek isteyen abonelerin aşağıdaki adımları izlemesi gerekiyor.

Tarımsal sulama için kullanılan elektrik;

Tarımsal sulama amacıyla kullanılan elektriğin ödemesi için, gelen cezai taksit ile ödeyecek abonelerin ödeme yapacağı ücret Yİ-ÜFE tarafından belirlenen aylık artış hesaplanmadan ödemeye alınıyor. Belirlenen miktar bunun ardından abonenin talep ettiği taksit miktarının kat sayısı ile çarpılıyor ve ortaya ödeme yapılması gereken net rakam ortaya çıkıyor. Bunun ardından cezayı ödeyecek olan abone başvurunun kabulünün ardından geçen 3 ay içerisinde borcu ödemek zorundadır. Borç ödendikten sonra kalan taksilerin ödeme tarihi ise bir sonraki senenin aynı ayın ve dönemin son günü olarak belirlenmiştir.

Diğer aboneler ise elektrik borcunu öderken Yİ-ÜFE tutarından sorumlu tutuluyor. Bunun ardından ortaya çıkan ödenecek tutar, ödeyecek abonenin belirlediği taksit miktarının kat sayısı ile çarpılıyor ve taksit sayısına bölünüyor. Böylece aylık olarak ödenmesi gereken net rakam ortaya çıkıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

İçerek kopyalamak yasaktır ve yasal işlem başlatılır.Elektrik Faturası Ödeme