Kredi Kartı ile Elektrik Faturası Ödeme – Fatura Sorgulama

Elektrik Faturalarına Zam

08.10.2018
242
Elektrik Faturalarına Zam

Elektrik faturalarına zam gelmesi pek istenilen bir durum değil. Evlerimizde ve işyerlerimizde kullandığımız elektrikli aletlerin sayısı gelişen teknoloji sayesinde hızla arttığı için buna paralel olarak elektrik tüketimi de hem evlerde hem de işyerlerinde çok arttı. Bu yüzden aylık olarak ödediğimiz elektrik faturalarının bir de zamlar yüzünden artması can sıkıcı olabiliyor. Bu zamların sebepleri dağıtıcı firmaların keyfi hareketleri olabileceği gibi gerçekten de tedarik sürecinde yaşanan maliyet artışlarından dolayı olabiliyor.
Elektrik faturalarında ödediğimiz tutarın hepsi ne yazık ki kullandığımız elektrik bedeli değil. Faturalarımızın bir kısmı dağıtım firmasının dağıtım bedeli adı altında talep ettiği miktar oluyor. Bu miktarın ne kadar alınacağı firmanın devlet ile yaptığı anlaşmalar ile hizmet verilecek bölgeye göre belirleniyor. Örneğin İstanbul’da yaşayan birisi faturaları için daha az dağıtım bedeli öderken Anadolu’da yaşayan bir vatandaş yüzdesel olarak daha fazla dağıtım beldi ödüyor. Bunun nedeni İstanbul da ki dağıtım şirketlerinin daha çok haneye enerji sağlamaları ve toplam bedelin daha çok haneye bölünmesinden oluşuyor. Dağıtım şirketleri faturalara ayrıca hizmet verdikleri bölgede kullanılan kaçak elektrik tutarını da farklı kalemler halinde yansıtıyorlar. Elektrik faturanızı ayrıntılı olarak incelerseniz kullandığınız elektrik için ödediğiniz miktarın neredeyse faturanızın 3 te 2 sine denk geldiğini görürsünüz. Kalan 3 te 1 lik kısım ise çeşitli isimler altında bizden alınan ek ücretlerden oluşuyor. Bu konuda TBMM’ye çeşitli kanun teklifleri sunuldu ancak henüz bu durumun düzelmesi için bir düzenleme yapılmış değil.
En son elektrik zammı Ocak 2016 da yaşandı. Yapılan bu zam yaklaşık %6 lık bir zamdı. Bu zamla beraber ocak ayından beri elektrik faturalarımızı zamlı olarak ödüyoruz. Yüzdesel olarak küçük bir artış gibi gözükse de senelik olarak hesaplandığında bu oran yaptığımız elektrik ödemelerinin ciddi olarak arttığını gösteriyor. Özellikle aylık elektrik faturası çok yüksek olan bazı fabrikalar ve işyerlerinin bu elektrik zammı ile maliyetleri arttı. Bu artış elbette bize başka zamlar olarak geri dönüyor.
Elektriğe olan ihtiyacımız hiçbir zaman bitmeyecek. Hatta bu ihtiyacın günden güne artacağını da söyleyebiliriz. Elektrik ile çalışan otomobillerin bile artık yollarda görünmeye başladığını düşünecek olursak elektrik zammı oldukça önemli bir konu haline geldi. Elektrik hizmetini daha ucuza almak her vatandaşın hakkı. Devletimizin de bu konuda çalışmalar yapıp vatandaşların daha ucuza elektrik kullanmasını sağlamasını temenni ediyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

İçerek kopyalamak yasaktır ve yasal işlem başlatılır.Elektrik Faturası Ödeme