Kredi Kartı ile Elektrik Faturası Ödeme – Fatura Sorgulama

Elektrik Faturası Hesaplama

09.10.2018
288
Elektrik Faturası Hesaplama

Aylık ödeyeceğiniz elektrik faturasını hesaplamak sandığınız kadar zor bir işlem değil. Elektrik dağıtıcısı firmaların tarifeleri ve bölgelere göre yaptığı uygulamalar bazen farklılık gösterebilir. Elektrik faturalarınız evinize bağlı olan elektrik sayaçlarına bakarak hesaplanır. Elektrik sayaçlarınızda harcadığınız elektrik miktarı kilo watt cinsinden gösterilir. Yetkili kurumun personeli her ay sayaçlarınızı ziyaret ederek sayaçta yazan kw cinsinden yazan rakamları özel aletleri sayesinde son fatura tarihinizden itibaren hesaplayarak faturanızı çıkartırlar. Elektrik faturanızı kendi başınıza da kağıt kalem yada basit bir hesap makinesi kullanarak yaklaşık olarak hesaplayabilirsiniz. Bunu yapmak için öncelikle bağlı olduğunuz elektrik tedarikçisinden 1 kw lik tüketime karşı gelen miktarı TL cinsinden öğrenmeniz gerekiyor. Daha sonra sayacınıza bakarak orda bulunan rakamı bir yere kaydedin. Bu rakam son elektrik kullanımınızı gösterir. Size gelen son faturada o faturanın sayacın en son kaç kw de okunup faturaya dönüştürüldüğü yazar. Sayacınıza bakıp not ettiğiniz rakamdan faturadaki rakamı çıkardığınız zaman son faturadan sonra geçen süre içinde ne kadar elektrik kullandığınız bulmuş olursunuz. Çıkan rakamı da 1 kw değerine karşılık gelen TL ile ile çarptığınız zaman son faturanızdan o ana kadar kaç liralık fatura tutarınız olduğu ortaya çıkar. Bu yöntem ile elektrik faturası hesaplaması yaparak o ayki elektrik harcamalarınız kontrol altında tutabilirsiniz.
Fazla elektrik faturası ödemekten şikayetçi iseniz faturanızı belli zamanlarda kendiniz hesaplayarak elektrik tüketiminizi kontrol altına alabilirsiniz. Böylece yüklü faturalar ödemekten kurtulmuş olursunuz. Elektrik faturası hesaplamanın oldukça kolay bir işlem olduğunu gördünüz. Bunu yapmanın bir diğer faydası da size gelen faturalarının doğru olup olmadığını öğrenmek olacaktır. her ne kadar fatura okuyan aletler sıkı bir şekilde kontrol ediliyor olsalar da bazen istenmeyen hatalar olabiliyor. Fatura tutarınız kullanımınızdan daha fazla olarak hesaplanabiliyor. Böyle bir hatayı anlayabilmek için kendi faturanızı kendi başınıza hesaplamayı bilmek faydalı olacaktır.
Elektrik kullanımınızı doğru hesaplarsanız fazla kullanımlarda buna karşı önemleler alabilirsiniz. Evinizdeki pek çok elektrikli aletin siz farkında olmadan ciddi elektrik tükettiğini bunun da faturalarınızın kabarmasına yol açtığını unutmayın. Bunun önüne geçmenin yolu belli aralıklarla sayacınızı kontrol edip elektrik faturanızı kendinizin hesaplamasıdır. Eğer faturanız umduğunuz miktardan yüksek geliyorsa küçük önlemler alarak bu durumun önüne geçebilirsiniz. Evinizdeki bütün ampulleri tasarruflu ampuller ile değiştirmek bu önlemlerden bir tanesi. Bu şekilde elektrik faturanızın %20- %30 oranlarında azalacağını göreceksiniz.
Elektrik faturanızı nasıl hesaplayacağınızı öğrendiğinize göre hemen sayacınıza bakarak bir deneme yapabilirsiniz. Çıkan sonucu da kayıt ederseniz günlük ve haftalık ne kadar elektrik harcadığınızı öğrenmiş olursunuz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

İçerek kopyalamak yasaktır ve yasal işlem başlatılır.Elektrik Faturası Ödeme