Kredi Kartı ile Elektrik Faturası Ödeme – Fatura Sorgulama

Elektrik Faturasına Nasıl İtiraz Edilir

07.10.2018
237
Elektrik Faturasına Nasıl İtiraz Edilir

Günümüzde geçmişe göre daha nadir görülen bir durum olan elektrik faturalarındaki yanlışlıklar zaman zaman karşımıza çıkabiliyor. Kullanmadığı halde yüksek gelen elektrik faturaları karşısında ise vatandaşlar ne yapacağını bilmiyor. Peki, kullanmadığınız halde yüksek gelen elektrik faturalarına nasıl itiraz edilir?

Elektrik şirketleri sayaç ve elektrik saati hesaplamalarında zaman zaman hatalar yapabiliyor ya da kayıp kaçak vergisi adı altında dürüst kullanıcıdan fazla para talep ediyor. Bununla birlikte sayacı okuyan ve faturayı çıkartan görevli de zaman zaman yanlışlıklar yapabiliyor. Peki, faturada görmüş olduğunuz bu kayıp kaçak vergisi yani kullanmış olmadığınız ve hiçbir hizmete karşılık gelmeyen bu ücret için nasıl itiraz edilir?

Haksız olarak faturasındaki fazla yüksek bir meblağ gören vatandaşların bu faturaya itiraz etme ve hakkını arama hakkı her zaman bulunuyor. Size gelen elektrik faturasına itiraz etmek için yapmanız gerekenler ise çok kolay.

Sizden haksız bir şekilde faturadan yüksek bir meblağ talep ediliyor ise elektrik faturasına itiraz için hatalı fatura, faturanın üzerine olan kişinin kimliği ya da vekili ise vekilin kimliği ile birlikte size elektrik hizmeti sunan şirketin müşteri hizmetleri bölümüne müracaat edilmesi gerekiyor. Peki, şikayet süresince haksız yere istenilen fatura bedelinin ödenmesi gerekiyor mu?

Burada şikayet edeceğiniz faturanın son ödeme tarihi önemlidir. Yani fatura kesim tarihinden hemen sonra durumu fark ettiyseniz, son ödeme tarihini geçirmeden şikayet edebilir ve faturayı da ödemekten kurtulursunuz. Ancak faturanın son ödeme tarihi geçmiş ise şikayet için bu faturanın ödenmesi gerekiyor.

Haksiz olarak istenilen fatura bedelini ödedikten sonra yaptığınız itiraz kabul edilirse bu fatura için ödediğiniz fazla bedel sizin bir sonraki ay ödeyeceğiniz fatura bedelinden düşülecektir.

Firmanın müşteri hizmetleri bölümüne durumu şikayet ettikten sonra firma tarafından gönderilen teknik elemanlar ödeme istenilen elektrik sayacının teknik incelemelerini gerçekleştiriyor. Bu süre teknik servisin yoğunluğu ile orantılı olarak yaklaşık 7 ila 15 gün arası bir süreye tekabül ediyor. Sayaç üzerinde yapılan yanlış okuma ve faturanın yanlış çıkması teknik elemanlar tarafında tespit ediliyor ve böylece sorunun önüne geçilmiş oluyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

İçerek kopyalamak yasaktır ve yasal işlem başlatılır.Elektrik Faturası Ödeme