Kredi Kartı ile Elektrik Faturası Ödeme – Fatura Sorgulama

Elektrik Faturasındaki Hileleri Nasıl Anlarız?

04.10.2018
350

Ülkemizde su işletmeleri her ne kadar devletin elinde olsa da elektrik ve doğalgaz şirketleri ülkemizde özel olarak hizmet vermektedir. Bu yüzden, verilen hizmet kalitesine dikkat edilmeye çalışılsa da özellikle faturalarda çeşitli çıkar amaçlı hilelere başvuruluyor. Peki, bu hileler nelerdir ve elektrik faturasındaki hileleri nasıl anlarız?
Elektrik faturaları üzerinde birkaç sene önceye kadar açık şekilde gösterilen kayıp-kaçak bedeli, perakende satış bedeli gibi değerler artık faturalardan kaldırılmış durumda. Ancak bu bedeller aboneden tahsil edilmeye de devam ediliyor. Yani aboneler faturalarında bile yer almayan bir değeri de ödemek zorunda kalıyor. Siz de fazla faturalarınızdan şikayetçiyseniz, elektrik faturanıza yansıtılan kayıp-kaçak bedeli gibi gizli kesintileri de inceleyebilirsiniz. Faturaya eklenen bu değerlerin tek bir torba haline getirilmesi ile birlikte yeni bir de yasa yürürlüğe girdi. Bu yasa ile birlikte, elektriğe genel anlamda %5,9 zam yapıldı. Böylece sıradan bir ailenin de aylık ödemesi gereken fatura miktarı yaklaşık olarak 5,3 TL artış göstermiş oldu. Faturalara yapılan bu zammın nedeni de kayıp-kaçak bedeli, iletim bedeli ve benzeri kesintilerin faturada gizlenmesi. Böylece aboneler hem kullandıkları elektriğe daha fazla para ödeyecek, hem de fatura üzerinde ne kadar kayıp-kaçak bedeli ödediğini de kontrol edemeyecek.
Her ne kadar yasa yürürlüğe girdikten sonra birçok tüketici mahkemeye başvurmuş olsa da, bu mahkemelerin sonucu da olumsuz oldu. Bununla birlikte elektrik faturası üzerinde yapılan bu hileli uygulamanın eski haline döndürülmesi için de çalışmalar devam ediyor. Tüketici mahkemelerine başvuru yapan aboneler, EPDK’nın ödenmesi gereken kayıp-kaçak bedellerini abonelere göstermesi gerektiğini savundu. Konu üzerine şikayetçi olmaya devam eden aboneler ile birlikte, uygulamaya giren yasanın da gelecek sene yeniden düzenlenmesi planlanıyor.
Bununla birlikte abonelerin hiç kullanmadığı ve alakası olmayan, aslında tamamen elektrik firmasının takipsizliği ve hatası yüzünden oluşan kaçak kullanım bedellerinin abonelerden alınması, zaten başlı başına bir hile iken birde bu bedellerin fatura üzerinde gizlenmesi aboneler tarafından oldukça sert karşılanıyor. Düzenlenen yeni yasa ile birlikte, fatura üzerindeki kayıp kaçak bedelleri ve diğer tüm bedeller dağıtım bedeli üzerinde toplandı ve aboneler faturaları üzerinde yer alan dağıtım bedeli bölümünden faturasında hiç kullanmadan ödediği miktarı kontrol edebilirler. Bununla birlikte, elektrik faturanız beklediğinizden çok daha yüksek geldiyse faturanızın tekrar kontrol edilmesi için fatura bedeline itiraz edebilirsiniz. Bu sayede oluşabilecek her türlü haksızlığın da önüne geçebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

İçerek kopyalamak yasaktır ve yasal işlem başlatılır.Elektrik Faturası Ödeme