Kredi Kartı ile Elektrik Faturası Ödeme – Fatura Sorgulama

Elektrik Faturasındaki Vergiler

06.10.2018
233
Elektrik Faturasındaki Vergiler

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre 2014 yılı içerisinde mesken aboneleri 1 kWh elektrik için 35,4 kuruş ödeme yaptı. Ancak bu sene için EPDK tarafından açıklanan enerji bedeli sadece 21,81 kuruştu. Oluşan bu fark ise faturadaki vergiler ve diğer verilerden kaynaklanıyor. İşte, elektrik faturalarındaki vergiler.

EPDK tarafından elektrik ve diger enerji türlerinin kw başına fiyatları yılda 4 kere düzenlenmektedir. Elektrik santrallerinde üretilen enerji, yüksek gerilim trafoları sayesinde şehir merkezlerine kadar iletildikten sonra burada bulunan trafolarda bu enerji düşük enerjiye dönüştürülür ve ardından evlere iletilir. Elektrigin bu dönüşümünde oluşan enerji açığı da faturalarda yansıtılır. Bu tür bedeller faturadan hizmet bedeli ve çeşitli isimler altında kullanıcıdan alınmaktadır. Ancak bu kesilen miktarın ne derece doğru olduğu kişiden kişiye göre tabi ki değişmektedir.

Elektrik faturasına bulunan vergiler

Elektrik faturasında yaklaşık olarak kullandığımız bedel kadar vergi ve diğer ödemeler bulunmaktadır. Peki, bu ödemeler fatura bedelinin % kaçına denk geliyor?

Vergi ve bedeller elektrik faturasının yüzde kaçı?

Faturadan bulunan birim enerji bedeli %50,9’luk kısma denk geliyor. Yani faturanın sadece %50,9’u gerçekte harcadığınız elektrik bedelini yansıtıyor.

Faturanın kalan bölümünü ise %28,7 ile enerji harici bedeller oluşturuyor. Enerji harici bedeller ise elektriğin iletimi sırasında açığa çıkan zarar, elektriğin dağıtımı, satış hizmetleri ve en önemlisi bizimle hiç alakası olmayan kayıp kaçak bedelleri oluşturuyor. Yani ödediğimiz faturaların %28,7’i aslında hiç kullanmadığımız bir yere tekabül ediyor.

Geriye kalan %20,5’lik kısım ise vergiler ve fonlar olarak adlandırılıyor. Bu kısmın da tabi ki kullandığımız elektrik ile hiçbir alakası bulunmuyor. Yani elektrik şirketleri bizden toplamda %49,1 haksız para talep ediyor ve bize fark ettirmeden bunu bizden alıyor.

Bu faturaya ek olarak PSH Sayaç okuma bedeli, yani sizin kullanmış olduğunuz elektriğin faturasının size ulaşması için ödediğiniz tutar ise bu faturada bulunan yüzdelik kısımlarda yer almaz ancak her faturaya eklenir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

İçerek kopyalamak yasaktır ve yasal işlem başlatılır.Elektrik Faturası Ödeme