Kredi Kartı ile Elektrik Faturası Ödeme – Fatura Sorgulama

Elektrik Kesintilerinin Sebebi

10.10.2018
243
Elektrik Kesintilerinin Sebebi

İstanbul başta olmak üzere bütün illerde sık sık yaşanan elektrik kesintilerinin sebebi belli oldu. Yapılan açıklamalarda elektrik kesintilerinin kaçak elektrik kullanan vatandaşların umursamazca harcadığı elektrik yüzünden sürekli kesildiği belirtildi.

Ülkemizin birçok şehrinde elektrik kesintisi sorunları ile karşılaşıyoruz. Bir çoğumuz bu elektrik kesintilerinin suçunu bilmeden devlete ve santrallere bağlarken bazılarımız da elektrik çalışmalarına bağlıyoruz. Ancak yapılan araştırmalar bunun tam aksini gösteriyor. İşte, elektrik kesintilerinin asıl sebebi.

İstanbul başta olmak üzere özellikle geceleri elektrik kesintileri ile sıklıkla karşılaşıyoruz. Yapılan açıklamalarda bu elektrik kesintilerinin asıl sebebinin kaçak elektrik kullanan vatandaşlar olduğu tespit edildi. Bir çoğumuz elektrik için kullandığımız kadar fatura öderken bazı sorumsuzlar ise 20, 30 TL fatura ödememek için bu elektriği kaçak olarak kullanıyor. Özellikle gece kondu gibi yapılarda görülen kaçak elektrik kullanımı hem parasını ödeyen vatandaşlardan kaçak kullanım bedeli olarak tahsil ediliyor, hem de bu kullanım sonucu elektrik kesintileri oluşuyor.

Santraller Üretime Yetmiyor

Tam kapasite çalışan elektrik santralleri üretimi yasal üretim baz alınarak çalışıyor. 7/24 çalışan bu santraller kaçak kullanım sorunu yüzünden üretime yetmiyor. Üstelik kaçak elektrik kullanımı yapan insanlar yüzsüz ve umursamaz bir şekilde bu elektriği kullanıyor. Bir çoğumuzun gördüğü zaman içinde yaşayan insanlara acıdığı gecekondularda yasayanlar arasında evine 2 adet klima taktıran bile bulunuyor. Bu klimalar ise gece gündüz tam kapasite çalışıyor ve kişiler 1 TL bile ücret ödemiyor.

Evinde kullandığı elektriği son kuruşuna kadar ödeyen insanlar fatura fazla gelmesin diye gün içinde terlere boğulurken bu insanlar hiç hak iddia edemeyeceği elektriği istediği gibi kullanıyor. Gecekondu dışında doğu ve güneydoğu Anadolu bölgesinde de kaçak elektrik kullanımı oldukça yaygın. Üstelik ucuz klima kullanan bu insanlar arasında hayvanları sıcaklamasın diye ahıra bile klima taktıranlar bulunuyor.

Yani biz parasını ödediğimiz halde elektriği kullanmaya çekinirken umursamaz ve sorumsuz bu insanlar ahırlarına bile klima takarak elektrik kesintilerine neden oluyor. Üstelik bu insanların kullandığı kaçak elektrik parası da bizden kesiliyor. Sorunun önüne geçmek için devletin kaçak kullanım yapanlar hakkında ciddi yaptırımlar uygulaması gerekiyor.
Bazen fark edemiyoruz ama elektrik hayatımızdaki en önemli şeylerden bir tanesi. Bizi hayata bağlayan ve günlük yaşamımızı kolaylaştıran pek çok alet elektrik sayesinde çalışıyor. İş hayatının vazgeçilmezi bilgisayarlar ve internet de elektriğe bağımlı yardımcılarımız. Kısacası elektrik olmadığı zaman hayatımızdaki her şey sekteye uğruyor. Peki elektrik kesintilerinin sebepleri nedir?
Gelişen teknoloji ve devletimizin yatırımları sayesinde elektrik kesintileri artık eskisi kadar sık yaşanmıyor. Ancak bazen bakım çalışmaları olduğu zaman bir süre elektrikten yoksun kalabiliyoruz. Hatırlayacağınız gibi Nisan ayında Türkiye genelinde 29 ilde bir elektrik kesintisi yaşanmıştır. Yaklaşık bir saat boyunca 29 ilimizin vatandaşları elektrikten faydalanamadılar. Bu kesintinin sebebi daha sonra yapılan açıklama ile hatlarda yaşanan yüksek yüklenme yüzünden olduğu açıklandı. Ancak bu kadar büyük çaplı bir elektrik kesintisi pek çok vatandaşımızın çeşitli komplo teorileri üretmesine sebep olmuştu.
Bir şehrin elektriğini düzenli olarak sağlamak büyük trafolar sayesinde yapılıyor. Elektrik barajlardan bu trafolara daha sonra da şehrin elektrik hatlarına aktarılıyor. Trafo sistemi oldukça karmaşık ve mühendislik isteyen bir yapı olduğu için bakımlarının düzenli ve iyi yapılması gerekiyor. Eğer bu bakımlar düzenli yapılmazsa teknik sebeplerden dolayı elektrik kesintileri yaşamak mümkün olabiliyor. Elektrik kesintilerin sebeplerinden bir tanesi de bu trafolarda yapılan bakım çalışmaları. Ancak bu tarz kesintiler yaşanacağı zaman elektrik şirketleri kesintinin yaşanacağı yerleri ve zamanı basın aracılığı ile duyuruyor. Böylece halk hazırlıklı oluyor ve önlemini önceden almış oluyor. Olası elektrik kesintilerinin bir sebebi de elbette beklenmedik arızalar oluyor ancak yetkililer bu arızalara en kısa zamanda müdahale ederek sorunu gideriyorlar ve insanların mağdur olmasının önüne geçiyorlar.
Elektrik şebekesi yer altından geçtiği için su veya doğalgaz hatları ile ilgili yerin altında çalışma yapan yetkililer de bazen yanlışlıkla elektrik kablolarına müdahale edebiliyorlar. Bu durumda bazı mahallerin bir süre elektriksiz kalmasına sebep oluyor. Ancak son yıllarda yetkili kurumların deneyimli personellerinin sayısı artığı için bu tarz elektrik kesintisi sorunları neredeyse hiç yaşanmıyor. Elektriğin hayatımızda ne kadar önemli olduğunu kesildiği zaman daha iyi anlıyoruz. Bu yüzden elektrik kesintileri her ne kadar nadir yaşansa da elektrik kesintileri için önlem almanız sorun yaşamanızı engelleyecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

İçerek kopyalamak yasaktır ve yasal işlem başlatılır.Elektrik Faturası Ödeme