Kredi Kartı ile Elektrik Faturası Ödeme – Fatura Sorgulama

Elektrik Sayacımı Usulsüz Açarsam Ne Olur?

06.10.2018
974
Elektrik Sayacımı Usulsüz Açarsam Ne Olur?

EPDK tarafından düzenlenen yasalar gereğince bazı durumlar usulsüz ve kaçak kullanım kapsamına girmektedir. Bu durumlardan bazıları için cezai işlem uygulanırken bazıları için ise uygulanmaz. Peki, borcundan dolayı kapatılan elektrik sayacı usulsüz açılırsa ne olur? Bu durumda ne yapılması gerekir?

Öncelikle usulsüz durumlar karşısında ne yapılması gerektiğini bilmek için usulsüz kullanımı tanımlamak gerekir. Aşağıdaki durumlar usulsüz kullanım durumuna girmektedir.

-Kendi adına elektrik saati açtırmadan meskende bulunan önceki abonenin adına oluşturulmuş elektrik saatini kullanmak,

-Farklı abone grubuna ait elektrik sayacı kullanmak. Örneğin ticarethane olarak kullanılacak bir alan için mesken aboneliği ya da tam tersinin oluşturulması,

-Mührü zarar görmüş ya da tamamen çıkarılmış elektrik saati üzerinden kullanım yapmak. Bu gibi durumlarda elektrik dağıtım şirketi ile iletişime geçilmeli ve saat için yeni bir mühür istenmelidir,

-Elektriği kesilen saatin borcu ödenmiş ve firma tarafından açılacak dahi olsa, abone tarafından firmanın izni olmadan usulsüz şekilde tekrar kullanıma açılması,

-Elektrik saatinden ek bir kablo yardımı ile üçüncü kişilere elektrik sağlamak.

Peki, yukarıda belirtilen usulsüz elektrik kullanımı durumlarında firma tarafından ne yapılır?

Yukarıda belirtmiş olduğumuz usulsüz kullanım durumları için ilk üç maddede bulunan durumlar için kullanıcı, firma tarafından usulsüz kullanım hakkında yaptırım talebinde bulunur ise kişi hakkında usulsuz kullanım işlemleri gerçekleştirilmez. Bunun yerine kişinin bu durumu bir an önce düzeltilir.

Mühürsüz sayaç kullanımı;

Bu durumda öncelikle mühürsüz kullanıldığı belirlenen sayaç firma tarafından incelemeye alınır. Eğer sayaç sayım esnasında doğru verileri işliyor ise bu sayaç üzerine sadece mühürleme işlemi yapılır ve cezai işlem uygulanmaz. Sayaç üzerinde oynama yapıldığına dair kanıtlara rastlanır ise sayaç firma tarafından detaylı olarak incelemeye alınır. Bu süreç içinde sayacın yerine yenisi takılır ve çalışmaya devam edilir. Eğer çıkarılan sayaçta oynamaya rastlanır ise abone hakkında kaçak elektrik kullanımı cezası kesilir.

Belirtilen ilk üç madde için abine herhangi bir girişimde bulunmamış ve firma bu durumu fark etmiş ise yine abone hakkında kaçak elektrik kullanımı adı altında ceza kesilir. Kesilen bu ceza hakkında formanın aboneye önceden kesme ihbarı yapma zorunluluğu yoktur.

Kaçak kullanım cezası ise şu anda alınan kesme bağlama ücretinin 5 kati yani 115,50 TL’dir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

İçerek kopyalamak yasaktır ve yasal işlem başlatılır.Elektrik Faturası Ödeme