Kredi Kartı ile Elektrik Faturası Ödeme – Fatura Sorgulama

Elektrik Tüketiminde Türkiye ile Dünya Arasındaki Detaylar

08.10.2018
223
Elektrik Tüketiminde Türkiye ile Dünya Arasındaki Detaylar

Dünya Enerji Tüketimi, bütün ülkeler ve bütün insanlığın yıllık olarak harcadığı toplam enerji miktarını her yıl düzenli olarak ölçülmesi ile oluşan verilerdir. Bu veriler toplumun gelişmişlik düzeyine göre artış gösteriyor olsa da direkt olarak bu nokta ile ilişkilendirilmesi doğru değildir. Çünkü toplumun kullandığı yıllık enerji miktarı, bulunduğu coğrafi konuma, iklim şartlarına ve sosyo ekonomik faaliyetler gibi birçok detay ile alakalıdır.

Ülkemizde kullanılan yıllık enerji miktarı gelişmiş ve gelişmekte olan birçok ülkeden daha fazla ancak bir o kadar ülkeden de az miktardadır.

Uluslararası Enerji Ajansı, Avrupa Çevre Ajansı ve ABD Enerji Bilgi İdaresi gibi kurumlar tüm dünya genelinde kullanılan enerji miktarını ölçmek ve bunları kamuoyuna yansıtmak için oluşturulmuş kuruluşlardır. Bu kuruluşlar tarafından yayımlanan verilerin en önemli yani ülkelerin kendi enerji tüketim miktarını diğer ülkeler ile karşılaştırarak buna göre bir yol izlenmesini sağlamaktır.

Yayınlanan verilere göre dünya üzerinde 30 yıl öncesine kadar büyük gelişmeler kaydedilen nükleer enerji sektörü, 1986 yılında gerçekleşen Çernobil faciasına kadar üzerine milyon dolarlar yatırılan bir sektördü. Ancak bu faciadan sonra nükleer enerji sektörüne yapılan yatırımlar %90’a varan büyüklükte düşüş göstermiştir.

Bunun ardından ise 2000-2008 verilerine bakılacak olursa dünyada kullanılan en yaygın enerji türü olan fosil enerji karşımıza çıkmaktadır. Fosil enerji tüketimi 1990-2000 yılları verilerine göre bir sonraki 10 yıllık dönemde %50’lik bir artış göstermiştir. Bunun en önemli nedeni ise diğer enerji türlerinden daha kazançlı olmasıdır.

1990 yılında yani Çernobil faciasından 4 yıl sonra ölçülen verilere göre dünya üzerinde 83,374 tW/h(terawatt saat, kilowatt saatin 1 milyar katı) fosil yakıt tüketimi, 6,113 tW/h nükleer yakıt tüketimi ve 13,082 tW/h yenilenebilir enerji tüketimi yapılmıştır.

2008 yılında ise toplamda 117,076 tW/h fosil yakıt tüketimi yapılırken, 8,283 tW/h nükleer enerji tüketimi ve 18,492 tW/h yenilenebilir enerji tüketimi yapılmıştır. Aradan geçen 18 yılda fosil yakıt tüketimi %23,9 artarken nükleer enerji tüketimi %5,4 ve yenilenebilir enerji tüketimi ise %22,2 artış göstermiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

İçerek kopyalamak yasaktır ve yasal işlem başlatılır.Elektrik Faturası Ödeme