Kredi Kartı ile Elektrik Faturası Ödeme – Fatura Sorgulama

İstanbul’da Yoğun Elektrik Kesintisi Olan Bölgeler ve Sebepleri

10.10.2018
291
İstanbul’da Yoğun Elektrik Kesintisi Olan Bölgeler ve Sebepleri

Yaşanmasını arzu etmesek de bazı zamanlarda istenmeyen elektrik kesintileri yaşanabiliyor. Özellikle dünyanın en büyük metropollerinden bir tanesi olan İstanbul’ da yoğun elektrik kesintisi yaşanan bazı bölgeler var. Bu bölgelerde gerek altyapı sorunları gerekse de yapılan yeni çalışmalar sebebiyle bazı zamanlarda vatandaşlar elektrikten yoksun kalabiliyorlar.
İstanbul dünyada yüzölçümüne göre nüfusu en yoğun şehirlerden bir tanesi ve her geçen gün bu nüfus yoğunluğu artıyor. Yeni yerleşim bölgeleri beraberinde pek çok altyapı sorununu da getiriyor. Bu sorunlardan bir tanesi de elektrik altyapısından kaynaklı sorunlardan oluşuyor. Bu bölgelerde elektrik alt yapısı yeni oluşturulmaya başlandığı için sık sık teknik problemler yaşanabiliyor. Bu teknik sorunların yaşanmasının en önemli sebeplerini söylemek gerekirse aceleye getirilmiş yapısal çalışmalar olduğunu söyleyebiliriz. Bölgeye yeterli voltajda elektrik sağlamaya yarayan trafolar hızlı artan nüfus yoğunluğu ve buna bağlı elektrik kullanımı karşısında bazen yetersiz kalabiliyorlar. Bu durumda Elektrik şirketi yetkilileri trafo da bakım ve geliştirme çalışmaları yaparak elektrik kesintisi sorununun önüne geçmeye çalışıyorlar. Ancak bu çalışmalar ancak geçici bir çözüm sağlıyor. Yoğun elektrik kesintisi olan bölgelerdeki bu problemi gidermek için ayrıntılı çalışmalar yapıp daha güçlü elektrik trafoları yapılması gerekiyor.
Elektrik kesintilerinin yoğun yaşandığı bölgeler de kesintilerin bir diğer sebebi de vatandaşların bilinçsiz elektrik kullanımı. Elektriği ihtiyacından fazla ve yoğun olarak kullananlar hem milli servetimizin boşa gitmesine sebep oluyorlar hem de elektrik hatlarında aşırı yüklenme oluşmasına sebep oluyorlar.
Büyük bir şehir olan İstanbul’da 2015 ve 2016 yılında en çok elektrik kesintisi yaşanan bölgeler ve ilçeler aşağıdaki gibi:

Anadolu Yakası: Ümraniye, Tuzla, Kurtköy,Sancaktepe
Avrupa yakası: Bağcılar, Başakşehir,
Bu bölgelerde yaşanan kesintiler yukarıda anlattığımıza sebeplere dayanıyor. Ancak bazen önceden haber verilerek bakım amaçlı elektrik kesintileri de yapılabiliyor. Bu tarz kesintiler beklenmedik arızaların çıkmaması için yapılan çalışmalar yüzünden oluyor. Bu çalışmalar sayesinde yetkililer 2017 yılında İstanbul’da daha az elektrik kesintisi yaşanacağını söylüyorlar. Umarız bu açıklamalar doğrudur ve 21017 yılında elektrik gibi hayatımızda önemli yer tutan bu güçten mahrum kalmayız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

İçerek kopyalamak yasaktır ve yasal işlem başlatılır.Elektrik Faturası Ödeme