Kredi Kartı ile Elektrik Faturası Ödeme – Fatura Sorgulama

Kaçak Elektrik Kullanımı

09.10.2018
707
Kaçak Elektrik Kullanımı

Kaçak elektrik kullanımı son yıllarda ciddi bir artış gösterdi. En çok kaçak elektrik kullanılan yerlerin büyük şehirler olduğu yapılan araştırmalarda belirtiliyor. Kaçak elektrik kullanımının artmasının en önemli sebeplerinden bir tanesi plansız şehirleşme. Özellikle İstanbul gibi büyük bir şehrin nüfusu her geçen yıl artıkça yerleşim şehrin dışına doğru kayıyor. Şehir merkezine uzak olan bölgelerde ise denetim sıkıntıları olduğu için bundan faydalanmak isteyen vatandaşlar hanelerinde çeşitli yollarla elektrik kullanıyorlar. Kaçak elektrik kullanmanın bir hırsızlık olduğunu söylemeliyiz. Kaçak elektrik kullanımı yüzünden elektrik şirketleri dolayısıyla devletimiz gelir kaybına uğramakta ve zarar görmektedir. Bu yüzden kaçak elektrik kullanımı ile ilgili kişilerin cezalandırılması için kanunlarda çeşitli düzenlemeler yapıldı.
Kaçak elektrik kullandığı tespit edilen abonelerin elektrik abonelikleri önce iptal ediliyor sonra da kendilerine yüklü olarak para cezaları kesiliyor. Kanundaki düzenlemeye göre kaçak kullanım yapan elektrik aboneleri sadece para cezası ile cezalandırılmıyorlar. Kaçak kullanımın boyutuna göre elektriği kaçak kullananlar için idari mahkemelerde dava açılabiliyor. Bu davaların sonucunda kişiler 2-3 yıla kadar hapis cezası ile karşı karşıya kalabiliyorlar.
Kaçak elektrik kullanmanın pek çok yolu var ancak yeni modern sayaçlar sayesinde bu yöntemlerin pek çoğu kullanılamıyor. Yeni tür sayaçları kullanmak kanuni olarak zorunlu. Eski tarz sayaçları kullanan abonelerin sayaçları yapılan tespitler ile değiştirilip yenileniyor. Ancak vatandaşlarımız yeni tip sayaçların da zayıf noktalarını bulu kaçak elektrik kullanmayı başarıyorlar. Kaçak elektrik kullanımı özellikle büyük fabrikalarda çok sık yapılan bir durum. Bazı fabrikaların aylık elektrik kullanımı 100 binlerce lira olduğu düşünülürse yapılan kaçak kullanım devletin önemli bir gelirden olmasına neden oluyor. Ancak bu tarz kullanımlar tespit edildiği zaman verilen cezalarda hem madden hem de hukuki olarak ciddi boyutlarda oluyor. Devletimiz kaçak elektrik kullanımı ile yapılan mücadele için elektrik şirketlerine yardımcı olmak için ciddi kanuni düzenlemeler yapmış durumda. Bu yüzden hiçbir vatandaşımızın veya iş yeri sahibinin böyle bir işe kalkışmasını tavsiye etmiyoruz. Küçük karlar elde edeceğim derken büyük cezalar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Üstelik kaçak elektrik kullanırken devletin size sunduğu hizmetlerin aksamasına da sebep oluyorsunuz. Kaçak elektrik kullanmanın hırsızlık olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

İçerek kopyalamak yasaktır ve yasal işlem başlatılır.Elektrik Faturası Ödeme