Kredi Kartı ile Elektrik Faturası Ödeme – Fatura Sorgulama

SMS ile E-Fatura Bilgisi Öğrenme

13.08.2019
313

İnternetin devrim yarattığı birçok alanın arasında, e-fatura ve e-tebligat sistemleri başı çekti. Kağıt tasarrufunu önemli ölçüde azaltan bu durum sayesinde, milyonlarca insan mail adresleri ve cep telefonları aracılığı ile faturalarının bilgilerini dijital olarak almaya başladı.

Bu durumun daha fazla insana yayılması ciddi ölçüde bir tasarrufu sağlarken, yeşil alanların daha az katledilmesi konusunda da başarılı bir ön adım olabilir. Ancak herkesin, özellikle Anadolu’nun büyük bir kesiminin bu teknolojiden yararlanması zor olduğundan bu durum zorunlu hale gelse ve herkesin faturasını posta yolu ile değil de SMS ile alması gerekli olsa da uygulanabilirlik açısından bu durum riskleri de beraberinde getirdi.

Faturaların en iyi şekilde müşterilere ulaşabilmesi için her türlü telefona gitmesi gereken mesajlar ve herkesin bir mailinin olması gerektiği konusu oldukça önemlidir.

Ulaşamayan Faturalar

Adrese ulaşmayan faturalar söz konusu olduğunda, birçok kişi her zaman alışık olduğu yöntemleri kullanarak ödemelerini yapmaktadır.

Otomatik ödemeler sayesinde faturaların fiziki olanlarına ulaşma gereğinin kalmadığı modern kişiler dışında genel olarak fatura parasını denkleştiremeyen insanlarımız olduğundan, bu sistemin yürürlüğe girmesi için ciddi bir maddi refah toplumunun oluşturulması gerekmektedir. Zamanında yetişmeyen ve gecikmeye giren faturaların fazla olduğu günümüzde e-fatura hizmetlerinden de yararlanabilirsiniz.

Her zaman mail adresine ve cep telefonlarına ulaşan faturaları dikkate alan şehirli insan, artık her alana bu durumun yaygınlaşması için çalışan servis sağlayıcılar aracılığıyla hizmet vermektedir.

Neden E Fatura Kullanmalısınız?

E-fatura kullanmanız için geçerli sebepler arasında en önemlisi, gereksiz bir kağıt israfına ortak olmamanızdır. Evde de depo etmenizin gereksiz olduğu bu faturaları online olarak aldığınızda, hem her zaman elinizin altında olması hem de masrafsız olması nedeniyle iyi bir arşivleme sağlayacaktır.

Kamu kurumlarında da yaygın hale gelen dijital evrak sistemleri oldukça önemlidir. Bu sistemlerden yararlanmak için gerekli olan her konuda bilgili olmanız ve akıllı telefonlarınıza gelecek olan faturaları tercih etmeniz oldukça önemlidir.

Birçok kişinin tercih ettiği e-fatura sistemi sayesinde daha temiz çevrenin dönüşüme katılması ve buna göre karar verilmesinin sağlanmasıyla sistem tüzel kişiler tarafından çok fazla tercih edilmeye başlamıştır.

E Faturanın Normal Faturadan Farkı Var Mı?

E fatura sisteminin normal faturadan herhangi bir farklı yoktur. Bu nedenle fiziki evrakı okuyup çöpe atmak yerine, bilgisayarınızda ya da akıllı telefonunuzda arşivlemek daha ekonomik çözümdür.

Pratik alanda avantajlı olmasına rağmen resmi anlamda herhangi bir farklılık bulunmayan e fatura ve fiziki fatura arasında resmi olarak bir farklılık bulunmamaktadır.

GİB ve E Fatura

397 sıralı VUK tebliği ile hayata geçirilen e fatura belgenin herhangi bir yeni belge olmayıp, alıcı ve satıcı arasında belgelenen faturanın dijital alanda kullanılan şekli olduğu açıkça belirtilmiştir.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

İçerek kopyalamak yasaktır ve yasal işlem başlatılır.Elektrik Faturası Ödeme