Kredi Kartı ile Elektrik Faturası Ödeme – Fatura Sorgulama

Suriyeliler Elektrik Faturası Ödüyor Mu?

05.10.2018
522
Suriyeliler Elektrik Faturası Ödüyor Mu?

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) Suriyeli Mültecilere ilişkin elektrik kullanımı açıklaması geldi. Yapılan açıklamaya göre ülkemizdeki Suriyeli sayısının artış göstermesi elektrik şirketlerini de olumsuz etkiliyor. Mülteci sayısının artması ile Toroslar Elektrik A.Ş’nin kayıp kaçak kullanımlarında %5’lik artış yaşandı. Peki, bu bedel kimlerden alınacak?

Bazı basın ve yayın organlarında haber olan bu duruma EPDK açıklama getirdi. Önceden çıkan haberlere göre kaçak elektrik kullanımında görülen artış ile birlikte elektrik fiyatları da artış gösterecekti. Ancak EPDK tarafından yapılan duyuruda haberin gerçeği yansıtmadığı ifade edildi. Yayınlanan yazılı ifadelerde Toroslar Elektrik Dağıtım şirketi bünyesinde bulunan illerde kaçak kullanımın yoğun artış gösterdiği ve şirketin buna karşılık Suriyelileri mücbir sebep göstererek kayıp kaçak bedeli puanının yükseltilmesi talebinde bulunduğu ifade edildi.

Yapılan açıklamalarda Toroslar Elektrik Dağıtım şirketinin Suriyelileri ile birlikte %5’e kadar artış gösteren kayıp kaçak kullanımlarının tam anlamı ile yakalanması ve önüne geçilmesinin mümkün olmadığı ifade edildi. Şirket bu yüzden kayıp kaçak bedelleri üzerinde revize işlemine gidilmesi talebinde bulundu. Şirket tarafından yapılan toplantının ardından EPDK ya sunulan talep doğrultusunda bu bölgede bulunan elektrik aboneleri kayıp kaçak bedelleri için daha fazla vergi ödeyecek.

Bunun yanı sıra elektrik şirketlerini mağdur etmemek için EPDK tarafından evini yabancı Suriyeli mültecilere kiralamak isteyen vatandaşların elektrik aboneliklerini kendi üzerinde tutmasına da izin veriliyor. Ancak yapılan açıklamalarda ev sahiplerinin Suriyeli mülteciler tarafından kullanılan elektriği yakından takip etmesi gerektiği ifade edildi. Zira bu abonelerin kullandığı elektrik borcunu ödememesi yüzünden oluşan borç ve gecikme cezaları ya da kaçak kullanımdan ortaya çıkan cezalar Suriyeli mültecilerden değil aboneliğin sahibinden alınacak. Bu yüzden ev sahiplerinin elektrik faturalarını düzenli olarak kontrol etmesi gerekiyor. Bununla birlikte elektrik saatleri üzerinde kaçak kullanım olup olmadığı da düzenli olarak kontrol edilmeli, eğer herhangi bir kaçak elektrik kullanımı söz konusu ise durumun firma yetkililerine bildirilmesi gerektiği de EPDK tarafından yapılan açıklamada belirtildi.

Yani sonuç olarak görüyoruz ki ülkemizde sığınmacı olarak bulunan ve ülkesinden iç savaş nedeni ile ülkemize gelen Suriyeli mültecilerin kaçak elektrik kullananı da bulunuyor, elektrik faturasını ödeyeni de.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

İçerek kopyalamak yasaktır ve yasal işlem başlatılır.Elektrik Faturası Ödeme