Kredi Kartı ile Elektrik Faturası Ödeme – Fatura Sorgulama

Elektrik Direklerinin Tarihi

07.10.2018
227
Elektrik Direklerinin Tarihi

Elektrik direkleri, Avrupa ve Amerika’da elektrik üretiminin başlamasından sonra üretilen bu elektriğin dağıtımı için üretilmiş ve üretim ile doğru orantılı olarak zaman içerisinde artmıştır. Peki, elektrik direklerinin tarihi ne kadar eskiye dayanıyor?

Elektrik direkleri Osmanlı İmparatorluğu zamanında yani yaklaşık olarak 1890’lı yıllarda Amerika ve Avrupa’da kullanılmaya başladı. Elektriğin ve dolayısı ile elektrik direklerinin ülkemize gelmesi ise 1914 yılında başlamıştır. Bundan önceki yıllarda ise Osmanlı devleti aydınlatma ve diğer işler için elektrik yerine hava gazı kullanıyordu. Bunun en büyük nedeni ise Osmanlı zamanında İstanbul başta olmak üzere birçok şehirde evlerin tamamen ahşap olması ve elektrik dinamolarından çıkabilecek küçük bir kıvılcımın bütün şehirde yangın çıkmasına sebep olabileceği idi. Peki, elektrik direkleri ne işe yarıyor ve nasıl üretiliyor?

Elektrik direkleri demirden üretilen , enerji santrallerinde üretilen elektrik enerjisinin dağıtımını yapmaktan sorumlu demir ve bakır içerikli kabloları taşımak için üretilmiştir. Elektrik direklerinin boyu, dikilen alanın yer şekline ve coğrafi özelliklerine göre 18 ila 32 metre arasında değişiklik göstermektedir. Elektrik direkleri kullanılan malzeme, direğin uzunluğu ve yapısına göre 750 kilogramdan 3,5 tona kadar ağırlığa ulaşabilir. Direklerin taşıdığı kabloların ağırlığı ve elektrik santrallerine olan yakınlığına göre de direğin yapısı değişmektedir. Ancak genel olarak bakılacak olursa bu direkler 4 adet ayak arasında birbirine cıvata ile tutturulmuş demir düzenekler ile iskelet haline getirilir. Bu direklerin üretim ve montaj aşamasında sağlamlık ve direklerin birbirine olan uzaklıklarına en fazla %2’ye kadar hata payına izin verilmektedir.

Elektrik direklerinin yapımı

Elektrik direkleri 2-6 metre aralığında demir parçaların cıvatalar ile birleştirilmesi ile oluşturulur. Elektrik direğine kabloların bağlandığı alana 2 şer adet kuşkonmaz adi verilen porselen parçalar eklenir. Bu porselenlerin koyulma amacı ise kabloyu kuş pisliklerinden korumaktır.

Elektrik direklerinin yapım süresi

Elektrik direkleri için açılacak çukur için kazı işlemleri yaklaşık 1 saat, direğin iskeletinin birleştirilmesi ise yaklaşık 2 saat sürmektedir. 3 saat süren işlemin ardından direğin dibine dökülen betonun kuruması ise 1,5 gün sürer.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

İçerek kopyalamak yasaktır ve yasal işlem başlatılır.Elektrik Faturası Ödeme