Kredi Kartı ile Elektrik Faturası Ödeme – Fatura Sorgulama

Elektrik Ödeme İşlemleri

12.10.2018
365
Elektrik Ödeme İşlemleri

Evlerimizde kullandığımız bütün elektronik cihazların çalışmasını sağlayan enerji elektrik enerjisidir. Elektrik enerjisi, rüzgar türbinlerinden, termik santrallerden, akarsulardan ve barajlardan elde edilmektedir. Evimize kadar elektrik iletim hatları ile gelen elektrik, dağıtım şirketlerince faturalandırılır ve kullanıcıya bu fatura gönderilir. Kullanıcıya giden fataura ilk endeks ile son endeks arasında kalan kullanım miktarının ( kw) birim kw bedeli ile çarpılması ve kmu krumları için yapılan kesşntiler eklenerek oluşturulur. Elekteik dağıtım şirketi kullanım bedeli olan elektrik faturalarını tahsil etmek için önceleri kendi elektrik faturası tahsilat merkezlerini kurmuş ve fatura bedellerini bu merkezlerden yapmışlardır. Bu merkezler bir çok ilçede çok az sayıda olduğundan önünde uzun kuyruklar oluşmuştur. Bu merkezlerden elektrik dağıtım anonim şirketi (EDAŞ) bünyesinde de bulunmakta ve tahsilat işlemleri burada da yapılmaktaydı.

Daha sonra az sayıda olan fatura tahsilat merkezlerine özel fatura ödeme merkezleri ve ofisleri eklenmiştir. Özel fatura ödeme merkezleri özel şahıslara iat olan ve tahsil ettiği fatura başına kullanıcıdan küçük ücretler alan işletmelerdir. Elektrk dağıtım şirketleri özel fatura ödeme merkezlerine, internet üzerinden kendi sistemlerine ulaşma imkanı vermiş ve fatura ödeme merkezlerine yenşlerini eklemişlerdir.

Bu fatura ödeme merkezlerinin yanına bankalar ile anlaşmalar yaparak banka şubelerinden elektrik faturası tahsil edilmesini sağlamışlardır. Banka şubelerine giderek elektrik faturası ödeme imkanı elektrik kullanıcılarına kolaylık sağlmalıştır. Bu yöntemle elektrik faturası ödemek için elektrik faturanızı alarak bir banka şubesine gitmeniz yeterlidir. Banka şubesinde sıra numarası alarak sıranızın gelmesini bekleyin. Sıranız gelince gişeye gidip elinizdeki elektrik faturanız uzatın ve ödemeniz gereken bedeli nakit oalrak uzatın. Gişe görevlisi fatura veya abone numaranızı girerek faturanızı görğntüleyecek ve uzattığınız para ile faturanızı ödeyerek sisteme işleyecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

İçerek kopyalamak yasaktır ve yasal işlem başlatılır.Elektrik Faturası Ödeme