Kredi Kartı ile Elektrik Faturası Ödeme – Fatura Sorgulama

Ülkemizde Elektrik Kriz Dönemleri

05.10.2018
221
Ülkemizde Elektrik Kriz Dönemleri

Dünya ekonomisine bağlı olarak zaman zaman ülkemizde de küçük ya da büyük çaplı ekonomik ve elektrik kriz dönemleri yaşanmıştır. Peki, bu kriz dönemleri nelerdir? İşte, ülkemizde yaşanmış olan ekonomik kriz dönemleri.

2008 Ekonomik Krizi

2008’in son döneminde ortaya çıkan 2008 ekonomik krizi Avrupa ve Amerika başta olmak üzere birçok ülkenin ekonomisini olumsuz etkilemiştir. ABD’de gerçekleşen taşınmaz mal piyasasındaki anı düşüşün bu krize öncülük ettiği düşünülmektedir. Birçok ülkenin şirketi bu kriz ile birlikte iflas etmekle birlikte ülkemiz de bu krizden hakkını fazlasıyla almıştır.

2001 Türkiye Ekonomik Krizi

Ülkemizde Kara Çarşamba adı ile de anılan 2001 Türkiye Ekonomik Krizi, ülkemizde yaşanan en büyük kriz niteliğindedir. Dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakanı Bülent Ecevit arasında yaşanan siyasi kriz ile birlikte baş gösteren bu kriz ile birlikte ülke ekonomisi ciddi şekilde daralmış, orta vadeli perspektif büyük ölçüde değişim göstermiştir.

Kasım 2000 Krizi

Ülkemizde 2000 yılının Kasım ayinda baş gösteren ekonomik kriz, çeşitli nedenler yüzünden ortaya çıkmıştır. Bu krizin çıkmasındaki en büyük etken ise ülkenin o dönemde dış ülkelere olan borcudur.

Nisan 1994 Krizi

1994 yılının Nisan ayında ortaya çıkan ekonomik kriz 90’lı yılların en büyük ekonomik krizi olarak nitelendirilir. Kamu alanındaki harcamalar kamu gelirini karşılaşmamış, ortaya çıkan borç ise Merkez Bankası tarafından finanse edilmiştir. Bu yüzde oluşan hiper enflasyon ciddi bir hal almış ve ekonomide yapılan iyileştirmeler sonucu kriz sona ermiştir.

1990 Körfez Krizi

Türkiye ekonomisinde dış etkenlere bağlı ilk ekonomik kriz olarak nitelendirilen 1990 Körfez Krizi, BM ile Irak ve Kuveyt arasında gerçekleşen Körfez Savaşı nedeniyle ortaya çıkmıştır.

1982 Bankerler Krizi

Ülkemizde Bankerler adı verilmiş olan kuruluşların kendi arasında girdikleri rekabet ile yaptıkları faiz yükseltmeleri sonucu kriz ortaya çıkmıştır. Borç alınan paraların ödemesini yapmak için daha yüksek faiz ile borçlanan Bankerler sayesinde ülkemizde sürekli bir faiz arttırımı ortamı oluşmuş ve 1982 yılında ekonomik kriz patlak vermiştir. Ekonomik krizin temelde çıkış nedeni ise banker iflasları ve faiz politikası ile birlikte bireysel bankacılık hizmetlerinin yönetim tarzı ile birleşmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Yapılan iyileştirmeler sonucu krizin önüne geçilmiştir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

İçerek kopyalamak yasaktır ve yasal işlem başlatılır.Elektrik Faturası Ödeme